Wydarzenia 2012/2013


 

DELEGACJA SZKOŁY W LEGNICY

 

1 września 2012r. na zaproszenie Pana Tadeusza Samborskiego,  założyciela i prezesa Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy”, delegacja szkoły  wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział w uroczystości nadania sztandaru dla Stowarzyszenia Kulturalnego "Krajobrazy". Wydarzenie to miało miejsce w Legnicy z okazji 15-lecia tegoż stowarzyszenia.

 Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00 w legnickiej katedrze mszą świętą. Uroczyste wręczenie sztandaru i koncert odbyły  się o 13.30 w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Legnicy przy ul. Lotniczej.

 Na uroczystość przybył poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk z PSL, wiceprzewodniczący sejmowej komisji ds. łączności z Polakami za granicą oraz znana dziennikarka Barbara Wachowicz, autorka wielu publikacji o Kresach Wschodnich, Mistrzyni Mowy Polskiej. 


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

Wakacje minęły, pora wracać do obowiązków szkolnych. Miło było spotkać się w gronie koleżanek i kolegów na uroczystym apelu z okazji rozpoczęcia Roku szkolnego 2012/2013.

Grono Pedagogiczne życzy wszystkim wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.


SPRZĄTANIE ŚWIATA

 

Kocham, lubię, szanuję,…….nie śmiecę!!!!!

 

Pod takim hasłem  17 września w naszej placówce przebiegała akcja Sprzątanie Świata 2012. Po zajęciach lekcyjnych odbyło się spotkanie w szkolnej auli, w której uczniowie z klas starszych zaprezentowali scenki ekologiczne oraz modę, wyjaśniając znaczenie dbania            o czystość naszej planety. Odbył się konkurs plastyczny  o ww. tematyce oraz konkurs techniczny pt. „Małe i duże dzieci robią cuda ze śmieci”. Chętni chłopcy i dziewczęta  zaprezentowali    w jaki sposób można wykorzystać plastikowe pojemniki, czy inne odpady.

 

Z głowami przepełnionymi ważnymi informacjami ekologicznymi uczniowie z nauczycielami udali się sprzątać wyznaczone tereny.  Klasy starsze zmagały się z przydrożnymi rowami, młodsze porządkowały teren wokół szkoły.  Smutne jest to, iż nadal w rowach znajduje się wyrzucone reklamówki, a nawet worki ze śmieciami. Nie wiemy ile lat jeszcze minie, zanim ludzie uświadomią sobie swoje poczynania. Z takimi refleksjami po podsumowaniu akcji, wszyscy upiekli sobie kiełbaski przy ognisku. 

zobacz zdjęcia


WIZYTA BISKUPA DIECEZJI LEGNICKIEJ

 

18 września 2012 r. w naszych skromnych progach gościliśmy Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Diecezji Legnickiej Marka Mendyka. Dzieci powitały Gościa wierszami, piosenkami i kwiatami.

 

 

 

Bezpieczni na drodze - spotkanie z policjantami

 

20 września 2012r. klasę pierwszą odwiedzili Policjanci Powiatowej Komendy Policji             z Lwówka Śląskiego. Poruszyli zagadnienia bezpiecznego poruszani się dzieci po drogach. Uczniowie brali udział w różnych sytuacjach np. jak przechodzić przez jezdnię , na jakim świetle należy się zatrzymać, a na jakim przechodzić. Rozpoznawali znaki drogowe dotyczące pieszych oraz  prezentowali, którą stroną drogi należy iść do szkoły, jeżeli nie ma chodnika. Chętni uczniowie  odpowiadali na zadanie pytania wykazując się zdobytą widzą na ww. temat.

zobacz zdjęcia


DZIEŃ DRZEWA


10 października zorganizowany został w szkole przez Panią Alicję Celejowską Dzień Dzewa. Uczniowie rozpoczęli go wspólnym spotkaniem, przygotowaną na tę okazję częścią artystyczną. Następnie wspólnie udali się na teren wokół szkoły, gdzie dla ucczenia tego wydarzenia posadzono wspólnie sadzonki drzew.

zobacz zdjęcia


WYJAZD DO TEATRU

18 października uczniowie szkoły uczestniczyli w wyjeździe do Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze. Obejrzeli sztukę "Wojna bajek". Tym razem aktorzy przygotowali przedstawienie inspirowane baśniami, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Piękne stroje oraz niepowtarzalna atmosfera sztuki isamego teatru sprawiły, że dzieci były pod ogromnym rażeniem tego wydarzenia.

 

ŚWIĘTO SZKOŁY - PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW


26 pażdziernika w naszej szkole uroczyście obchodzono rocznicę nadania imienia oraz pasowanie pierwszaków na uczniów szkoły. W tym dniu wielu zaproszoch gości przybyło aby wspólnie z rodzicami, uczniami i pracownikami szkoły wziąć udział w przygotowanym z tej okazji uroczystym apelu. Dla pierwszoklasistów byłto z pewnością wyjątkowy dzień, wzorowo przeszli przez zadania, które były dla nich przygotowane, złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta.

 

zobacz zdjęcia


 

Stop – nałogom!!!! Twórczy nie - zależni

 

Już po raz drugi uczniowie klas V i VI ze Szkoły Podstawowej im. W.S. Reymonta w Uboczu wzięli udział w projekcie Twórczy  niez-ależni.  Projekt ten ukierunkowany jest na rozbudzenie pasji, zainteresowań wśród dzieci i młodzieży i co z tym się wiąże , odwrócenie uwagi od narkotyków, papierosów i alkoholu. Dzisiejszy czas jest pełen zagrożeń, na które narażeni są uczniowie. Zaszczepienie w nich pasji prowadzi do rozwoju osobowości młodego człowieka i odciąga od używek. W czasie spotkań zapoznawano się ze współczesną muzyką , którą słuchano na żywo. Uczennice z naszej szkoły Aneta Kordalska i Anna Niebieszczańska  wystąpiły na scenie, śpiewając  przed salą  pełną publiczności. Ponadto dziewczynki z klasy V zaprezentowały przepiękne kartki świąteczne , które wykonują z ogromną pasją i zaangażowaniem.

 

Indywidualne podchodzenie do potrzeb ucznia, odkrywanie jego uzdolnień i zainteresowań, to ważny cel w każdym aspekcie życia, dlatego projekty takie, realizowane w innej , ciekawej formie, są naprawdę potrzebne i przydatne. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie do udziału w projekcie.

zobacz zdjęcia


Święto Niepodległości

9 listopada br. odbył się w szkole uroczysty apel z okazji 94 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy V przygotowali krótką część artystyczną nawiązującą do długoletniej niewoli naszego kraju, bohaterów narodowych, walczących za wolność naszej Ojczyzny, którzy ofiarowali jej swój najcenniejszy dar czyli swoje życie. Przypomnieli  i ukazali kontekst historyczny w którym nasz kraj odzyskał niepodległość. Uczniowie całej szkoły wzięli udział w tej krótkiej lekcji historii z pięknymi biało – czerwonymi kotylionami.

11 listopada Poczet Sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w gminnych obchodach Święta Niepodległości

w Gryfowie Śląskim.

zobacz zdjęcia

V Ogólnopolski Bieg Mikołajkowy

6 grudnia br. w godzinach rannych odwiedził nas Mikołaj w towarzystwie gości z Afryki, przynosząc dla wszystkich wspaniałe prezenty.  Następnie o  godz. 12:00  w naszej szkole odbył się bieg z Mikołajem. Do naszej miejscowości na uboczu przyjechali uczniowie z różnych szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych  oraz dorośli.

W kategorii przedszkolaków   na III miejscu Oskar Masłowski

W kategorii klas VI – chłopcy na I miejscu Maciej Celuch

Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali od Mikołaj upominki i czapeczki.

Pomimo mroźnej i śnieżnej pogody bieg odbył się bez większych przeszkód.

Jeszcze raz gratulujemy wszystkim zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

zobacz zdjęcia


DZIEŃ BABCI I DZIADKA NA ZABAWIE KARNAWAŁOWEJ

 

12 stycznia 2013 roku uczniowie z naszej szkoły bawili się na balu karnawałowym,  połączonym ze Świętem Babci i Dziadka w Centrum Kultury w Uboczu. Większość dzieci przebrała się w przepiękne   stroje. Nie zabrakło jak zwykle rycerzy i księżniczek. Zabawę poprowadził Pan Swastek.

 

Na początku  dzieci z oddziału przedszkolnego  i klas I-III zaprezentowały program artystyczny dla swoich ukochanych dziadków, wręczając własnoręcznie wykonane  prezenty.

 

Przy nowoczesnych przebojach bawili się wszyscy, a  „tradycyjny  pociąg” nie mógł się zatrzymać.

 

Rodzice ufundowali kawę , herbatę i słodki poczęstunek.

 

Największą niespodziankę sprawił dzieciom Święty Mikołaj, zaproszony przez Radę Sołecką , który przyniósł wór pełen prezentów dla wszystkich uczestników.  Wszyscy musieli wykazać się swoimi umiejętnościami: tańcem, wierszem, czy piosenką. Chociaż niektórzy chłopcy i dziewczynki nie mieli na to ochoty i powiedzieli, że byli  niegrzeczni, to Mikołaj i tak wręczył im paczkę.

 

Babcie, Dziadkowie i uczniowie  bardzo dziękują za miłe spędzenie czasu   w sobotnie popołudnie wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości -  Radzie Sołeckiej, Radzie Pedagogicznej, Rodzicom i Św. Mikołajowi.


zobacz zdjęcia


DZIEŃ WODY I POWITANIE WIOSNY

 

21 marca powitaliśmy kalendarzową wiosnę piosenkami i marzannami. Chociaż  w tym roku trwała nadal zima i prószył śnieg, nie zakłóciło to naszej tradycji.  

 

Rozpoczęliśmy  spotkanie   ciekawostkami  o wodzie i jej znaczeniu dla  życia naszej planety, obchodząc w ten sposób Światowy Dzień Wody, który przypada 22 marca.  Następnie chętni uczniowie zaprezentowali  sposoby oszczędzania wody, które należy przestrzegać, ponieważ słodkiej wody na ziemi jest coraz mniej.

 

 W tym dniu ogłoszono wyniki szkolnego konkursu -  „Ekologiczna marzanna ”. Wśród siedmiu wybrano  cztery, które zdobyły I miejsce.  Dwie  marzanny z klasy pierwszej, które wykonała  Julia Radkiewicz  i Martynka Polesiak, marzannę przedszkolaków oraz Natalki Radkiewicz z klasy piątej.  Marzanny ekologiczne zostały spalone – tym to sposobem przepędziliśmy zimę i mamy nadzieję ,że wkrótce odejdzie.

zobacz zdjęciaDZIEŃ ZIEMI

 

Dnia 22kwietnia 2913r. W naszej szkole odbył się Dzień Ziemi. Rozpoczęliśmy prezentacją o oszczędzaniu wody. Po zakończeniu prezentacji odbył się krótki apel, na którym zostały wyznaczone tereny do sprzątania dla wszystkich klas. Zaopatrzeni w rękawiczki i worki wyruszyliśmy do pracy. Młodsze dzieci sprzątały teren przy szkole, starsze klasy teren w pobliżu szkoły. Aż trudno uwierzyć, co ludzie wyrzucają do rowów zamiast do śmietnika. Po zakończonym sprzątaniu wróciliśmy do szkoły, gdzie odbyło się ognisko na którym piekliśmy kiełbaski. później odbyły się rozgrywki sportowe, w których brały udział klasy od IV do VI. Zajęcia wszystkim bardzo się podobały i jaki zostawiliśmy wysprzątany teren. Tylko na jak długo?

Smutne jest to, że nadal w przydrożnych rowach można znaleźć wyrzucone reklamówki z domowymi odpadami oraz wiele różnych śmieci. Dziękujemy Pani Krystynie Samborskiej za przekazanie jednorazowych rękawiczek i worków na śmieci, rodzicom za odpowiednie przygotowanie dzieci. 

zobacz zdjęcia

 

Rocznica Uchwalenia  Konstytucji 3 Maja

Dzień  Narodowej Flagi

Dnia 26 kwietnia 2013 roku odbyła się Akademia  z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja  i Dnia Flagi Narodowej. Klasa V i VI pod kierunkiem Janiny Hryniewieckiej przedstawiła montaż słowno- muzyczny poświęcony Ojczyźnie. Wszyscy przyszli odświętnie ubrani,   a uroczystość uświetniły biało - czerwone flagi przyniesione przez uczniów.

Poczet sztandarowy szkoły uczestniczył w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja w Gryfowie Śląskim.

 zobacz zdjęcia

WYCIECZKA DO WROCŁAWIA - ZWIEDZAMY ZOO


27 maja wszystkie klasy wyjechały na szkolną wycieczkę do ZOO we Wrocławiu. Atrakcja duża, pogoda dopisała wyśmienicie. Wiele ciekawych wrażeń i wspomnień pozostawił ten wyjazd w pamięci uczniów. Wspólna podróż autokarem, rozmowy, wspólne zwiedzanie zoo - słowem mile spędzone 
i niezapomniane chwile.

zobacz zdjęcia


UDZIAŁ W KWISONALIACH

 

8 czerwca nasi uczniowie uczestniczyli w ekologicznym  korowodzie podczas tegorocznych Kwisonaliów . Pięknie poprzebierane dzieci w kwiatowe panienki, elfy i skrzaty leśne oraz drzewa z grzechotkami i hasłami ekologicznymi  maszerowali ulicami Gryfowa Śląskiego. Chociaż nas burza zmoczyła troszeczkę i przestraszyła, to niemalże wszyscy byli zadowoleni. 

 

Dziewczynki z klas I-IV mogły zaprezentować swoje umiejętności wokalne na scenie z repertuarem „Muzycznie – ekologicznie” .

 

Największym sukcesem było zajęcia I miejsca przez naszych pracowników szkoły w kategorii dorosłych w konkursie „Dorośli i dzieci robią cuda ze śmieci” . I miejsce zajęła również uczennica kl.V Julia Łopąg w tym samym konkursie w kategorii klas IV-VI.  Natomiast nauczycielka Alicja Celejowska otrzymała Laur Gryfa za działania  proekologiczne na terenie miasta i gminy .

zobacz zdjęcia


UDZIAŁ W SŁOWIAŃSKIEJ OLIMPIADZIE SPORTOWEJ W RZĄSINACH

 

12 czerwca 2013 roku  uczestniczyliśmy w Słowiańskiej Olimpiadzie Sportowej w Rząsinach bawiąc się wspólnie z gospodarzami oraz  uczniami ze szkół          z Niemiec   i  Czech.  Podczas rozgrywek  w piłkę ręczną zajęliśmy II miejsce pokonując zagraniczne drużyny. Niestety nie udało nam się pokonać gospodarzy, a tak niewiele brakowało……. Pomimo porażki 2:1 wspaniale się bawiliśmy, a dzięki  spotkaniu nawiązaliśmy wiele ciekawych znajomości.

zobacz zdjęcia


LAUREACI KONKURSU W WARSZAWIE

 

13 czerwca 2013r. grupa laureatów konkursu regionalnego „Jakie są moje korzenie?” uczestniczyła w wycieczce do Warszawy - Julia Łopąg z kl.V, Daria Sieradzka i Karolina Hasiak z kl.I, Karolina Bogdziewicz z kl.II, Maciej Celuch z kl.VI, którego praca napisana pod kierunkiem Janiny Hryniewieckiej  została wyróżniona w etapie ogólnopolskim. Wyróżniona praca literacka wspólnie   z pięcioma pracami wyróżnionymi w etapie regionalnym będzie umieszczona w publikacji poświęconej temu konkursowi i ukaże się w najbliższym czasie. Podczas pobytu w stolicy uczniowie spotkali się z Marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem, a także odebrali dyplomy i wyróżnienia, które wręczyli: Senator Grażyna Sztark – wiceprzewodnicząca Zespołu ds. Dzieci, Poseł Zofia Czernow oraz Senator Jan Michalski. Uczniowie wraz z organizatorką konkursu Janina Hryniewiecką i przewodniczącą  Rady Rodziców Renatą Celuch, zwiedzili Sejm mogąc obserwować odbywające się posiedzenie, a także Senat zapoznając się z Salą Obrad.

 

Parlamentarny konkurs „Jakie są moje korzenie?” cieszył się ogromnym powodzeniem.  Do biura Senatora Jana Michalskiego wpłynęło 241 prac plastycznych i literackich z 22 placówek oświatowych.

 

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że z pośród trzydziestu prac wyróżnionych przez Parlamentarny Zespół ds. Dzieci aż 5 pochodziło z naszego okręgu. Wśród laureatów etapu ogólnopolskiego znaleźli się uczniowie z Ubocza, Lwówka Śląskiego, Trójcy, Świeradowa Zdroju oraz Gościszowa. Piękno prac ukazało jak trudne były losy Polaków w ostatnim półwieczu. Repatrianci z Kresów Wschodnich, Białorusi, a także z Litwy i byłej Jugosławii, którzy przybyli na zachodnie rubieże Dolnego Śląska, przyczynili się do powstania nowej kultury wzbogaconej o własne tradycje. Ukazanie przez  uczniów „wędrówki ludów” wywarło ogromne wrażenie na członkach komisji w Parlamencie i w znacznym stopniu wpłynęło na ostateczny werdykt.


I SZKOLNA OLIMPIADA "NA LUDOWO I SPORTOWO"

 

W dniach 25-26.czerwca 2013r.uczniowie koła polonistycznego i  Samorząd Uczniowski przeprowadzili I Szkolną Olimpiadę „Na ludowo i sportowo”. Patronat nad imprezą objęła Pani Dyrektor Szkoły mgr Anna Pląskowska i Rada Rodziców. Część pierwsza poświęcona była uczczeniu pamięci patrona szkoły Władysława Stanisława Reymonta .Organizatorzy z klas IV-VI i pani Dyrektor Szkoły wręczyli  dyplomy  zwycięzcom  konkursów związanych z Noblistą: literackiego, czytelniczego i plastycznego, a następnie tańczyli śpiewając pieśni i piosenki ludowe .

 

Przed rozgrywkami sportowymi odbył się konkurs artystyczny „Mam talent” przygotowany przez panią mgr Alicję Jaworską, w którym wzięli udział wszyscy chętni  uczniowie z klas 0-VI .Każdy z uczestników wspaniale zaprezentował swoje umiejętności, a uczennica klasy IV Anna Niebieszczańska wykonała swój utwór na pożegnanie  klasy szóstej.

 

Część druga olimpiady , to mecze piłki nożnej między klasami IV-VI o Puchar Dyrektora Szkoły. Zdobyła go klasa VI z pomocą chłopców z klasy III.

 

Wręczenie pucharu odbyło się 26 .06.2013r. po uroczystym zakończeniu roku szkolnego przez uczniów Oddziału Przedszkolnego. W trakcie imprezy ludowo-sportowej uczniowie całej szkoły otrzymali od Rady Rodziców lody i soki.

 

 Impreza wzbudziła zainteresowanie wszystkich uczniów, którzy w radosnych nastrojach rozeszli się do domu.

zobacz zdjęcia


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

Z UDZIAŁEM SENATORA RP JANA MICHALSKIEGO

 

W uroczystości uczestniczyli Rodzice ,Burmistrz Gminy  i Miasta Gryfów Śląski pan Olgierd Poniźnik, Pani Sołtys  Marzena Herdzik  oraz  Gość honorowy-Senator RP Pan Jan Michalski z dyrektorem Biura Senatora RP panem Jakubem Sochoniem .Po powitaniu gości przez Panią Dyrektor nastąpiło przekazanie władzy uczniowskiej. Przewodniczącą na nowy rok szkolny została Agata Jeziorna z klasy V, do sztandaru wybrani zostali :Julia Łopąg i Natalia Radkiewicz oraz Szymon bagruj z klasy V. Nagrodę Dyrektora Szkoły i Burmistrza za najwyższe wyniki i wzorowe zachowanie otrzymała Martyna patron z klasy V. Po wręczeniu świadectw z wyróżnieniem i nagród ,pan Burmistrz  pożegnał panią Renatę Celuch- przewodniczącą Rady Rodziców ,która w związku z ukończeniem szkoły przez  syna, przestaje pełnić tę funkcję. Następnie wręczył Pani Dyrektor Szkoły Annie Pląskowskiej i nauczycielce języka polskiego i historii mgr Janinie Hryniewieckiej podziękowanie za przygotowanie uczniów i reprezentowanie Szkoły i Gminy podczas Ogólnopolskiego Konkursu Parlamentarnego „Jakie są moje korzenie?”  w Sejmie i Senacie RP w Warszawie .Dyplomy od Senatora RP Jana Michalskiego za udział w konkursie otrzymali wszyscy uczniowie , a podziękowanie za przygotowanie do konkursu uczniów klas I i II otrzymały wychowawczynie mgr Alicja Celejowska i mgr Alicja Kuźniarz oraz  mgr Janina Hryniewiecka za przygotowanie uczniów klas IV-VI. Daria Sieradzka z klasy I recytowała wiersz Juliana Tuwima „Zosia samosia”, który zyskał uznanie parlamentarzystów podczas wizyty w Sejmie i Senacie RP w  Warszawie. Po pożegnaniu klasy VI niespodzianką była prezentacja filmu „Dawno, dawno temu..”  przygotowana przez wychowawczynię klasy VI   inż. Marię Swatkowską , która wzbudziła duże zainteresowanie i uznanie wszystkich uczestników uroczystości.

 

Na zakończenie apelu pani dyrektor mgr Anna Pląskowska przypomniała uczniom o zachowaniu bezpieczeństwa podczas wakacji . Życząc dużo słońca  i udanego wypoczynku zakończyła rok szkolny 2012/2013.

zobacz zdjęcia