Wydarzenia 2010/2011

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

1 września 2010 roku uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny. Pani dyrektor Anna Pląskowska powitała wszystkich serdecznie, życząc samych wysokich wyników w nauce i  zachowaniu. Chwilą ciszy uczciliśmy  rocznicę wybuchu II wojny światowej. 

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

20 września 2010r. włączyliśmy się w akcję poprawy stanu środowiska naturalnego pod hasłem  „Chrońmy bioróżnorodność – segregujmy odpady”.

Wszystkie klasy przygotowały informacje, scenki ekologiczne, wiersze, piosenki , okrzyki, hasła ekologiczne związane z ww. tematem. Po prezentacji odbył się „Zielony marsz” ulicą, sprzątanie wyznaczonych terenów oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Organizator akcji – Alicja Celejowska

Segregacja odpadów oraz  ich recykling doprowadza do zachowania odnawialnych zasobów Ziemi. Od ich obecności z kolei zależy przetrwanie gatunków. Dzięki sortowaniu śmieci oszczędzamy drzewa i lasy poprzez powtórne wykorzystanie makulatury albo doprowadzamy do mniejszego zużycia ropy naftowej, poddając recyklingowi zebrany plastik. Chroniąc przed wycinką lasy ratujemy nie tylko same drzewa lecz cały ekosystem od nich zależny - miliony gatunków leśnych połączonych ze sobą nierozerwalnie poprzez łańcuchy pokarmowe i inne sieci zależności. Z kolei poprzez zmniejszenie zużycia ropy naftowej będziemy emitować mniej dwutlenku węgla oraz zanieczyszczeń takich jak tlenki azotu. Dzięki temu będziemy pozytywnie wpływać na klimat, nie narażając innych gatunków na negatywne konsekwencje globalnego ocieplenia. Ponadto ochronimy przyrodę przed szkodliwym oddziaływaniem zanieczyszczeń. Zyskają na tym przede wszystkim gatunki wyjątkowo wrażliwe takie jak rzadkie, zagrożone wyginięciem rośliny, porosty, czy owady.

 Pamiętajmy, że najprostszym sposobem ochrony zagrożonych gatunków są nasze codzienne, świadome decyzje. Segregując odpady, oszczędzając wodę i energię, zastępując samochód komunikacją publiczną lub rowerem chronimy zarówno przyrodę w całej jej złożoności, jak i nas samych!

 

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

08 października 2010 roku odbyło się w klasach młodszych spotkanie z Policjantami z Powiatowej Komendy Policji w Lwówku Śląskim. Zaproszeni Goście wspólnie przypomnieli  dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Na zakończenie wszyscy otrzymali kolorowanki oraz znaczki odblaskowe. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami dotyczącymi zasad ruchu drogowego.

 

Zobacz zdjęcia

 

WYJAZD DO TEATRU

21października 2010 roku uczniowie wszystkich klas obejrzeli spektakl „Przygody Rozbójnika Rumcajsa" w Teatrze im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze. Przygody Rumcajsa oraz dynamiczna, pełna rozmachu akcja z muzyką w rytmie rocka, regge i hip-hopu zainteresowała i pobudziła wyobraźnię widzów.

 

Zobacz zdjęcia

 

ŚWIĘTO SZKOŁY I PASOWANIE PIERWSZAKÓW

23 października 2010 roku obchodzono w szkole X rocznicę nadania szkole imienia Władysława Stanisława Reymonta. Odbyło się  również ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. Dyrektor Szkoły Anna Pląskowska dokonała uroczystego otwarcia oraz przedstawiła dziesięcioletnią historię pracy z patronem szkoły. Następnie pod kierunkiem wychowawczyni Alicji Kuźniarz klasa pierwsza zaprezentowała swoje umiejętności i wiedzę, a dyrektor  wielkim piórem pasowała dzieci na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły.

 

 Zobacz zdjęcia

 

ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 

"Opowiedz nam, moja Ojczyzno
jak matka dzieciom ciekawym,
o latach znaczonych blizną
na wiekach chwały i sławy. "


Z okazji najważniejszego dla Polaków święta w dniu 10 listopada 2010 roku cała społeczność szkolna uczestniczyła w uroczystym apelu. Uczniowie koła bibliotecznego zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Delegacja szkoły z Pocztem Sztandarowym    w dniu 11 listopada 2010 roku uczestniczyła w uroczystościach gminnych.

  

Zobacz zdjęcia

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Uczniowie klas 0-III uczespniczyli w spotkaniu z okazji Dnia Pluszowego Misia. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w 2002 roku w setną rocznicę powstania maskotki.Miękki, puchaty, najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach, na ktorych mogli rozpoznawać misiwych bohaterów znanych i lubianych bajek oraz uczestniczyć w różnych zabawach. Na spotkanie przybył osobiście sam Miś Puchatek. Atrakcje dla dzieci przygotowała Pani Joanna Czerwiec. 

 

zobacz zdjęcia


ROCZNICA ŚMIERCI PATRONA SZKOŁY

WŁADYSŁAWA STANISŁAWA REYMONTA

Uroczystym apelem społeczność szkoły uczciła rocznicę śmierci Władysława Stanisława Reymonta. Uczniowie przygotowali część artystyczną, na której prezentowano fragmenty dzieł pisarza. Dyrektor szkoły Anna Pląskowska przedstawiła uczniom prezentację dotyczącą działąń związanych z naszym patronem. Była to "wędrówka" przez dziesięciolecie: od nadania imienia szkole do chwili obecnej. Uczniowie i nauczyciele z zainteresowaniem obejrzeli fotografie z nadania imienia szkole, wszelkich wyjazdów delegacji szkoły związanych z patronem w tym Zlotów Szkół Reymontowskich, w których uczestniczymy każdego roku.

zobacz zdjęcia


 

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

Na wizytę Mikołaja z niecierpliwością czekały wszystkie dzieci. Jak każdego roku przybył ze swym orszakiem. Po krótkim ogólnym spotkaniu odwiedził każdą klasę w szkole i wręczał dzieciom prezenty.


zobacz zdjęcia


WARSZTATY GLINOLEPIENIA DLA DZIECI

Już drugi rok z rzędu wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach glinolepienia. Zorganizowanie ich było możliwe dzięki  funduszom pozyskanym ze sprzedaży stroików wykonanych przez rodziców. Warsztaty był okazją do doskonałej zabawy i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. 


zobacz zdjęcia


UDZIAŁ W III BIEGU MIKOŁAJOWYM W GRYFOWIE

W III Biegu Mikołajowym uczestniczyły wszystkie klasy z naszej szkoły. Ci, którzy nie biegli, kibicowali uczestnikom zawodów.     Na podium stanęli:

Kamila Cybulska z klasy VI - 2 miejsce w kategorii dziewcząt klas V-VI

Maciej Celuch z klasy IV - 2 miejsce w kategorii chłopców klas III-IV

Wojciech Trocewicz z klasy VI - 3 miejsce w kategorii chłopców klas V-VI

Gratulujemy wszystkim uczestnikom biegu.


zobacz zdjęcia


PODSUMOWANIE AKCJI "GÓRA GROSZA"

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "GÓRA GROSZA" organizowanej przez Towarzystwo "Nasz Dom". Zbiórka drobnych monet przeprowadzona została w klasach, a następnie komisyjnie przeliczono zebraną kwotę. Każdy w miarę swoich możliwości mógł wspomóc dzieci wychowujące się poza własną rodziną.

  

zobacz zdjęcia

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

21 stycznia 2011 roku dzieci z oddziału przedszkolnego oraz z klas młodszych pod kierunkiem Ewy Szylkiewicz i Alicji Kuźniarz zaprezentowały program artystyczny, poświęcony babciom i dziadkom.Recytacja wierszy i śpiewanie piosenek bardzo wzruszyła przybyłych gości. Po występie wnuczęta wręczyli przygotowane upominki i zaprosili na słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice.

zobacz zdjęcia

 

KONKURS "CZYTAMY DZIEŁA REYMONTA"

W dniu 21 stycznia 2011 roku odbył się Szkolny Konkurs "Czytamy dzieła Reymonta" dla uczniów z klas IV-VI. Uczniowie pięknie czytali fragmenty dzieł patrona naszej szkoły, laureata Nagrody Nobla Władysława Stanisława Reymonta, a oceny dokonał aktor Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze Pan Tadeusz Wnuk. Zwycięzcy wemą udział w etapie szkolnym Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Mówimy Reymontem w maju tego roku.

 

zobacz zdjęcia

 

 

WARSZTATY PERKUSYJNE DLA DZIECI

Filharmonia Dolnośląska od kilku lat wspomaga naszą szkołę edukacją muzyczną. 26 stycznia 2011 roku odbyły się warsztaty dla uczniów naszej szkoły. Wspaniała, żywa aktywność dzieci, otwarcie na muzykę, mnóstwo zadawanych pytań oraz gra na instrumentach perkusyjnych wprowadziła uczniów w zaczarowany świat muzyki, uwrażliwiając na piękno, harmonię i sztukę.

 

zobacz zdjęcia

 

 

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Dnia 10 lutego 2011 roku uczniowie naszej szkoły bawili się w dyskotece karnawałowo-walentynkowej. DJ Pan Kaczmar z pomocnikami z klasy V uświetniał zabawę ulubionymi prze uczniów utworami. Pani Alicja Kuźniarz zorganizowała konkurs na najciekawszy strój. Wszyscy przebrani w tym dniu uczniowie otrzymali niespodzianki. Pani Maria Swatkowska zorganizowała dla uczestników zabawy konkurs tańca na gazecie, Alicja Celejowska i Danuta sieradzka poprowadziły konkurs tańca z balonami. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni brawami i niespodziankami. Rodzice zorganizowali w klasach poczęstunek, do którego dołączyła się Rada Rodziców. Zabawa była udana.

 

zobacz zdjęcia

 

DEKORACJE WIELKANOCNE

 

Pracownicy szkoły przy współpracy firmy VISART wykonali dekoracje świąteczne - przepiękne ozdoby, które prezentowane będą na kiermaszu w dniu 17 kwietnia w Gryfowie Śląskim.

 zobacz zdjęcia 

 

 

SPOTKANIE Z KASZTELANEM ZAMKU GRODZIEC

Uczniów naszej szkoły zaszczycieł swoją obecnością Kasztelan Zamku Grodziec Pan Zenon Bernacki. Spotkanie odbyło sie 13 kwietnia 2011 roku. Dzieci mieły okazję wysłuchać opowieści o dawnych zwyczajach i tradycjach rycerskich, zobaczyć akcesoria rycerskie. Zainteresowanie było ogromne zarówno męskiej i żeńskiej widowni. Pan Kasztelan z ogromną pasją prezentował przedmioty, które przywiózł na spotkanie.

 

zobacz zdjęcia

 

 

 

DZIEŃ ZIEMI

Dzień Ziemi obchodziliśmy w szkole 28 kwietnia. Uczniowie klas młodszych w ramach zajęć z projektu "Gryf" przygotowali na ten dzień piękne przedstawienie. Wszystkie klasy wzięły udział w konkursie wiedzy oraz porządkowaniu terenu wokół szkoły. Na zakończenie dnia zorganizowano dla uczniów pieczenie kiełbasek na ognisku.

zobacz zdjęcia

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Delegacja naszej szkoły z Pocztem Sztandarowym uczestniczyła w uroczystościach gminnych w Gryfowie 3 maja 2011 roku. W dniu następnym odbył się uroczysty apel w szkole. Część artystyczną z udziałem uczniów przygotowała Janina Hryniewiecka - nauczyciel języka polskiego.

zobacz zdjęcia

WYCIECZKA DO GRYFOWA ŚLĄSKIEGO

Uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w pieszej wycieczce do Gryfowa Śląskiego w dniu 12 maja 2011 roku. Spotkali się z Burmistrzem Gminy i Miasta Gryfów Śląski, który opowiadał o pracy urzędu, odpowiadał na pytania dzieci i zaprosił do swojego gabinetu, sekretariatu i sali ślubów. Po bardzo miłej i ciekawej wizycie w urzędzie uczniowie zwiedzali miasto i najważniejsze zabytki. W rolę przewodnika wcielił się Pan Robert Skrzypek, który przepięknie opowiadał o historii Gryfowa. Po piszej wycieczcze wszyscy byli bardzo zmęczeni i zadowoleni. 

Uczestnicy wycieczki serdecznie dziękują Panu Burmistrzowi Olgierdowi Poniźnikowi oraz Panu Robertowi Skrzypkowi za przemiłe przyjęcie i interesujące spotkanie.

zobacz zdjęcia 

 

19 - 20 MAJA - WYCIECZKA SZKOLNA DLA KLAS IV-VI

     Dwudniowa wycieczka rozpoczęła się zwiedzaniem miasta powiatowego, którym jest  – Lwówek Śląski. Szczególną uwagę przykuł renesansowy  ratusz  miejski z salą sądową, izbą tortur, lochem głodowym -   najstarszym fragmentem ratusza pochodzącym z XV wieku, nie zmienionym do dnia dzisiejszego. Przepiękna okazała się również  sala ślubów, gdzie można było „przymierzyć się” do foteli nowożeńców. Z baszty Lubańskiej podziwialiśmy panoramę miasta i okolic, a spacer wzdłuż jednych z najlepiej zachowanych kompleksów  fortecznych w Polsce pozwolił cofnąć się wyobraźnią nad minioną potęgę grodu. Będąc  w mieście nie sposób było ominąć Kościół Farny pod Wezwaniem Wniebowzięcia NMP oraz Kościół pw. Św. Franciszka z Asyżu.

zobacz zdjęcia

 Największą atrakcją wycieczki okazał się Zamek Grodziec. Po rozlokowaniu się w komnatach zamkowych i zjedzeniu obiadu na nasłonecznionym dziedzińcu wszyscy z niecierpliwością oczekiwaliśmy na Konkurs – „Mówimy Reymontem” oraz prezentację legend naszej okolicy. Nikt się jednak nie nudził, gdyż  można było przebrać się w stroje dam i rycerzy, a zakupione miecze, tarcze, hełmy i inne akcesoria zapewniły świetną zabawę. Nie obyło się bez mocnych, nocnych wrażeń w czasie nocnego zwiedzania z pochodniami  zamkowych krużganków, któremu towarzyszyła nadciągająca burza. Błyskawice, grzmoty i ciemność  wzmagały niesamowicie grozę.

 W niesamowitej scenerii dziedzińca zamkowego odbył się ww. szkolny konkurs. Na Przewodniczącego Jury został zaproszony aktor Teatru C. K. Norwida w Jeleniej Górze Tadeusz Wnuk, obok zasiedli Burmistrz MiG Gryfów Śląski   Olgierd Poniźnik, Kasztelan Zamku Grodziec Zenon Bernacki, Przewodnicząca Rady Rodziców  Renata Celuch , Dyrektor Szkoły Podstawowej im. W.S. Reymonta w Uboczu Anna Pląskowska.

 

I miejsce zajął Damian Orciuch z kl.V, który będzie reprezentował szkołę na Ogólnopolskim Konkursie „Mówimy Reymontem” podczas Zlotu Szkól Reymontowskich.

 II miejsce Konrad Kulas z kl. IV

III miejsce Renata Gajdosz i Ola Trojanowska z kl.IV

zobacz zdjęcia

Uczniowie  odwiedzili też Zamek Legend Śląskich w Pławnej i obejrzeji spektakl. Wyprawę zakończyliśmy wizytą w Lubomierzu.

zobacz zdjęcia

Organizatorem wycieczki i konkursu była Janina Hryniewiecka.

 

Uczestnicy wycieczki bardzo  dziękują:

Kasztelanowi Zamku Grodziec Zenonowi Bernackiemu  za wspaniałą gościnę i  znoszenie   naszych harców i swawoli   przez  dwa dni.

Burmistrzowi Olgierdowi Poniźnikowi za  ufundowanie nagród  dla uczestników konkursu oraz za umożliwienie zwiedzania Zamku Legend Śląskich w Pławnej Dolnej oraz Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu.

Jurorom konkursu za przybycie i prace w komisji konkursowej.

 

 

KONCERT FILHARMONII

30 maja gościliśmy muzyków z Dolnośląskiej Filharmonii. Spotkania te stały sie tradycją w naszej szkole. Uczniowie uczestniczą w nich z ogromnym zaangażowaniem.

zobacz zdjęcia

 

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

"Każdy z Was mi przyzna rację,

że najlepsze są wakacje,

można jechać na Mazury

lub nad morze albo w góry"

Na uroczystym apelu zakończyliśmy rok szkolny 2010/2011. W gronie przybyłych na uroczystość zaproszonych gości, rodziców, uczniów i nauczycieli wręczono świadectwa z wyróżnieniem, nagrody, dyplomy oraz podziękowania. Z nutką żalu pożegnaliśmy uczniów VI klasy, którzy na tę okazję przygotowali część artystyczną. Życzymy pogodnych i bezpiecznych wakacji.

zobacz zdjęcia