Wydarzenia 2015/2016

NOWY ROK SZKOLNY ROZPOCZĘTY


Do szkoły chodzić nie lubimy, ale bez niej się nudzimy!

galeria zdjęć


XIX  Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich w Lublinie


 

„Żyć ,to działać,(…)pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym”- to słowa Władysława Stanisława Reymonta, które były hasłem XIX  Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Reymontowskich i IX Konkursu Recytatorskiego „Mówimy Reymontem”  w Zespole Szkół Odzieżowo -Włókienniczych im. Wł. St. Reymonta w  Lublinie.

 

Każdy zlot jest spotkaniem integrującym długoletnich i wstępujących do Rodziny Reymontowskiej  uczniów i nauczycieli placówek oświatowych z Polski i  Kanady, jest okazją do wymiany doświadczeń , kształtowania szacunku do historii, kultury i języka ojczystego.

 

Uroczystość rozpoczęła sięw Trybunale Głównym  Koronnym  w Lublinieod powitania gości i uczestników XIX Zlotu przez panią Dyrektor  Zespołu Szkół Odzieżowo -Włókienniczych im. Wł. St. Reymonta w  Lublinie -Halinę Rybczyńską iwprowadzenia pocztów sztandarowych szkół noszących imię Władysława Stanisława Reymonta przybyłych na uroczystość z całej  Polski, wśród  których swoją postawą wyróżniał się poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej  z Ubocza. Następnie każda szkoła prezentowała swoje działania związane z patronem W.S. Reymontem .Były to wiersze, inscenizacje, pieśni i piosenki oraz tańce ludowe .Inaugurację XIX Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Reymontowskich i IX Konkursu „Mówimy Reymontem” w Lublinie zakończyło zdjęcie pamiątkowe wszystkich uczestników spotkania.

 

Drugi dzień to wspólne przeżywanie i słuchanie recytacji w wykonaniu uczniów szkół podstawowych,gimnazjalnych i liceum podczas IX Konkursu Recytatorskiego „Mówimy Reymontem” oraz prezentacja wspomnień zwycięzcówubiegłorocznego konkursu recytatorskiegoz pobytu w Toronto przygotowana przez Panią Dyrektor Szkoły w Solcu.Po rozdaniu nagród i upominków  udaliśmy się na wycieczkę i zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej, których nie przerwały nawet strugi deszczu.

 

Nie brakowało radości i wspólnych zabaw integracyjnych podczas dyskotek, dyskusji z kolegami i koleżankami z różnych miejsc w Polsce i z Kanady.

 

XIX Zlotw Lublinie zakończył się Uroczystą Mszą Świętą wArchikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie.

 

Wśród 22 szkół z całej Polski noszących imięlaureata Nagrody Nobla w 1924r. za powieść „Chłopi”, była delegacja Szkoły Podstawowej im. W. S. Reymonta z Ubocza : Pani Dyrektor Szkoły i jednocześnie przedstawicielka Ogólnopolskiej Rady Programowej Szkół Reymontowskich  Anna Pląskowska, nauczycielka języka polskiego Janina Hryniewiecka, a także uczniowie wchodzący w skład pocztu sztandarowego szkoły: Karolina Bogdziewicz i Julia Wrona z klasy V oraz Mateusz Bigaj z klasy VI.

 

Jak co roku w zlocie uczestniczyła również delegacjaSzkoły Polskiej im.Marii Konopnickiejw St. Catharines  z Kanady z panią Dyrektor  szkoły i przedstawicielką Fundacji im. W. S. Reymonta w Toronto-Marią Smugą.

 

Gościem specjalnym tegorocznego zlotu był aktor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie –pan Jerzy Rogalski, który wyraził swoje uznanie dla idei spotkań Rodziny Reymontowskiej i organizacji Konkursu Recytatorskiego.

 

Dolny Śląsk , poza Szkołą Podstawową im. W.S. Reymonta w Uboczu ,reprezentowało jeszcze pięć placówek noszących imię autora epopei chłopskiej, z :  Pogwizdowa, Pielgrzymki, Bożkowa, Lubina i Kłodzka. Delegacji Dolnego Śląska przewodniczył  Dyrektor Wydziału Edukacji i Nauki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego-Pan Jerzy Więcławski.

 

Inicjatorem wspólnego wyjazduna XIX spotkanie Rodziny Reymontowskiejw Lublinie był doktor Tadeusz Samborski- Wicemarszałek Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Serdeczne podziękowania za umożliwienie wyjazdu na  XIX Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich  i IX Konkursu Recytatorskiego „Mówimy Reymontem” na ręce pana Tadeusza Samborskiego   i Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Uboczu w imieniu delegacji Szkoły z Ubocza składa Pani Dyrektor- Anna Pląskowska.

 

galeria zdjęcić

 

VII Dolnośląski Festiwal „Dary Lasu”

 

W sobotę 26.09.2015r. uczniowie naszej szkoły  uczestniczyli w VII Dolnośląskim Festiwalu Dary Lasu we Lwówku Śląskim.

 

Organizatorzy zapewnili uczestnikom edukację leśną. Prezentowane były  tradycyjne potrawy przygotowane z „darów lasu” – leśnych owoców, grzybów, czy dziczyzny, dziesiątki okazów grzybów –  jadalnych i niejadalnych. Uczniowie mieli   okazję poznać leśną faunę i florę, wziąć udział w licznych konkursach z nagrodami. Wielką popularnością cieszyła  się prezentacja maszyn wykorzystywanych do pracy w lesie, które specjalnie w tym dniu wyeksponowano w centrum miasta, by na lwóweckim rynku zaprezentować swoją moc           i możliwości, a także pokazać trud pracy w lesie. Chętni mogli posłuchać odgłosów zwierząt, czy spróbować swoich sił w piłowaniu brzozy lub sadzeniu drzew.  W holu ratusza można było obejrzeć wystawę minerałów oraz prac plastycznych – laureatów konkursu artystycznego „Żyj zdrowo -             w zgodzie z przyrodą” wśród których była  praca naszej uczennicy Wiktorii Gawlak z kl.V, która zajęła I miejsce w kat. kl.IV-VI. 


 galeria zdjęć

Laureatka Konkursu Artystycznego 

„Żyj zdrowo - w zgodzie z przyrodą”

 

Wiktoria Gawlak uczennica klasy V  swoją pracą artystyczną wykonaną z  materiałów przyrodniczych    zachwyciła organizatorów         uzyskując  I miejsce w powiecie w kategorii klas IV-VI. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

 

Sprzątanie Świata 2015

 

Hasłem przewodnim tegorocznej akcji Sprzątanie Świata była „Wyprawa – poprawa”. Uczniowie z klas starszych mieli za zadanie wybrać się na wyprawę po okolicy  i sprawdzić, czy istnieją dzikie wysypiska śmieci, sfotografować je i określić położenie. ( W Uboczu istnieją takie miejsca.)  W tym dniu odbyło się również  spotkanie z właścicielami firmy recyklingowej EKO- WORLD Państwem Magdaleną i Kamilem Sobocińskim. Po wysłuchaniu ciekawych informacji na temat recyklingu i zrozumieniu konieczności segregacji śmieci oraz oddawania zużytego sprzętu AGD Pan Kamil w ramach akcji „Mądra szkoła czyta dzieciom” przeczytał uczniom wiersz o bolączkach zatruwanej Ziemi. Na pamiątkę wszyscy uczniowie  otrzymali od zaproszonych Gości kredki, linijki i ulotki z wizytówką firmy.  Po krótkiej przerwie uczniowie czytali uczniom, recytowali  wiersze i śpiewali piosenki o tematyce ekologiczno – przyrodniczej. Następnie udano się sprzątać wyznaczone tereny. Na zakończenie odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz zabawy i gry na boisku szkolnym. 


galeria zdjęć


 

Święto Szkoły Podstawowej im W. S. Reymonta w Uboczu

 

16 października 2015roku obchodziliśmy XV rocznicę nadania szkole imienia oraz ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów na   pełnoprawnych uczniów naszej szkoły. To już, a właściwie dopiero 15 lat od kiedy jesteśmy Szkołą Podstawową im. Władysława Stanisława Reymonta. Każdy kolejny rok to czas zdobywania wiedzy i nowych doświadczeń, rozwijania zainteresowań i wzbogacania tradycji, przeżywania nowych, ciekawych zdarzeń, które wywołują pozytywne uczucia i emocje. Jak powiedział Reymont ,,Wszystkiego można dokonać dopóty, dopóki się ma marzenia”, dlatego szkolna rzeczywistość to dla nas – nauczycieli i uczniów - nie tylko obowiązki, ale i fascynująca przygoda. Anna Pląskowska

 

Żółtodzioby w szkolnych progach – ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów

 

Na początku uroczystości dyrektor szkoły Anna Pląskowska powitała przybyłych gości – przedstawicieli władz państwowych, wojewódzkich, powiatowych, lokalnych, księdza proboszcza,  emerytów - byłych pracowników szkoły, rodziców, uczniów. Następnie klasa I i IV przedstawiła program artystyczny, w którym pierwszoklasiści, zaczarowani przez Złą Wróżkę w żółtodzioby musieli odwiedzić pięć krain, wykonać wiele zadań oraz zdobyć symbol każdej krainy. Po wyczerpującej podróży  - udało się!!! Żółtodzioby wykonały wszystkie zadania i zostali odczarowani przez Dobrą Wróżkę. Po wnikliwej ocenie Pani Dyrektor i Gości -  dzieci na sztandar szkoły złożyły ślubowanie, że będą wzorowymi uczniami i będą godnie reprezentować szkołę. Rozczuleni rodzice wystąpili z wielkim  piórem z prośbą do Pani dyrektor o pasowanie swoich pociech na uczniów. Po pasowaniu dzieci spróbowały, jak smakuje życie szkolne, stając się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej im. W. S. Reymonta w Uboczu. Uczniowie od dyrektora szkoły  i wychowawczyni Alicji Celejowskiej otrzymali dyplomy i książki, a od przybyłych Gości wiele prezentów. Gratulujemy naszym maluszkom ( 80%  to 6-latkowie), życzymy samych sukcesów i radosnych dni w szkole. Dzieci dziękują gościom za piękne prezenty, niesamowite przeżycia i cudowny, wyjątkowy  dzień w szkole.

Alicja Celejowska

 

„Reymontowskie cztery pory roku w uroczym Uboczu” to motyw przewodni drugiej części artystycznej przygotowanej przez Janinę Hryniewiecką poświęconej 15 rocznicy nadania Szkole Podstawowej w Uboczu imienia Władysława Stanisława Reymonta.

 

Zgodnie z kolejnością pór roku opisanych przez laureata Nagrody Nobla w powieści „Chłopi”, uczniowie klas II-VI zaprezentowali tradycje i obyczaje naszej małej ojczyzny związane zarówno                     z życiem codziennym jak i Świętami chrześcijańskimi .One stanowiły  ogromną wartość w życiu ludu, wyznaczały porządek świata i świadczyły o tożsamości narodowej Polaków-wszystkich- tych z miasta ,       i tych żyjących na wsi. Każda pora roku prezentuje różne barwy i jest odzwierciedleniem piękna zmieniającej się przyrody od jesieni do lata, co potwierdzały czytane przez uczennice klas IV-V fragmenty każdej pory roku z powieści Władysława Stanisława Reymonta pt. ”Chłopi”. Nie zabrakło również tańca, pieśni i piosenek ludowych, życzeń świątecznych i zabaw muzycznych. Prezentacje tradycji naszej małej ojczyzny zakończył występ zespołu wokalnego dziewcząt z klas IV- VI i uczennicy klasy II Amelki Mizerskiej.

 

Gratulacje i brawa widowni były najpiękniejszym podziękowaniem za przygotowanie programu artystycznego upamiętniającego 15 rocznicę nadania naszej szkole imienia wielkiego pisarza ,pierwszego w Niepodległej Polsce Polaka-laureata literackiej Nagrody Nobla za powieść „Chłopi”- Władysława Stanisława Reymonta oraz za występ pierwszoklasistów  podczas ślubowania i pasowania.

 

 Serdecznie dziękujemy całej społeczności szkolnej za pomoc w organizacji obchodów tego wyjątkowego Święta Szkoły .

Janina Hryniewiecka

 

galeria


 

Spotkanie z policją

 

8 października 2015r. odbyło się spotkanie z policjantami na temat bezpiecznej drogi do szkoły. W zajęciach uczestniczył  Komisarz Lew, który świetnie  rozbawiał dzieci. Policjanci przypomnieli  między innymi o prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię, poruszaniu się lewym poboczem, o jeździe w samochodzie w zapiętym foteliku. Pierwszoklasiści otrzymali odblaski, kolorowanki i balon z numerem telefonicznym policji. Na zakończenie zrobiono sobie pamiątkowe zdjęcie.

galeria 

Czytamy drzewom - Święto Drzewa

 

Klub Gaja zaprasza do obchodów tegorocznej edycji Święta Drzewa pod hasłem „Czytamy drzewom”. Zachęca nie tylko do sadzenia i ochrony drzew, ale także dostrzeżenia związków pomiędzy naturą i literaturą. 

 

W piękny październikowy dzień w naszej szkole odbył się  apel zorganizowany przez koło przyrodników pod kierunkiem Alicji Celejowskiej. Uczniowie z klas IV- VI oraz nauczyciele czytali drzewom wybrane wiersze oraz prośby drzew.

 

Drzewa jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają także niezastąpioną rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji. W miastach regulują klimat otoczenia, łagodząc nagłe zmiany temperatury i zwiększając wilgotność powietrza. Stanowią  najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego.  Oby ich nigdy nie zabrakło na Ziemi.

 galeria

Bal Wszystkich Świętych

 

30 października2015r. zostaliśmy zaproszeni przez Szkołę Podstawową w Rząsinach na Bal Wszystkich Świętych.  Chętni uczniowie przebrali się w stroje przedstawiające osoby święte. Były różne konkursy i zabawy. Wiktoria Gawlak, jako Św. Mikołaj zdobyła I miejsce w konkursie na najciekawsze przebranie. Dziękujemy za zaproszenie i wspólną wesołą zabawę. 

galeria


 

„Czerwony Kapturek” na scenie Szkoły Podstawowej

im. Władysława Stanisława Reymonta  w Uboczu

 

24 lutego 2016r.klasa IV przedstawiła według własnego scenariusza inscenizację baśni               pt. „Czerwony Kapturek” przygotowaną pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Janiny Hryniewieckiej . Uczniowie doskonale wcielili  się w poszczególne postaci i oddali    ich charaktery ,co zostało docenione gromkimi brawami zgromadzonej w auli szkolnej publiczności. Na uznanie kolegów i koleżanek od przedszkola do klasy VI oraz rodziców , nauczycieli i pracowników szkoły ,sumiennie pracowali wszyscy uczniowie klasy IV . Szczęśliwy koniec  baśni podkreślił  słodki  poczęstunek i pochwała pani dyrektor szkoły  mgr Anny Pląskowskiej.

zobacz zdjęcia


„Ja przedszkolak - zdrowo jem, więcej wiem”

Przedszkolaki z oddziału przedszkolnego jako zespół „Zdrowe maluchy” uczestniczą w programie „Aktywnie po zdrowie", który jest jednym z najważniejszych programów edukacyjnych Fundacji Banku Ochrony Środowiska. Jego celem jest przede wszystkim edukacja dotycząca zdrowego stylu życia, a w szczególności zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. W ramach programu realizują całoroczny projekt„Zdrowo jem, więcej wiem". Program ma charakter międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Uczy przede wszystkim prawidłowych  nawyków żywieniowych, skłania do zmiany stylu życia. Poprzez uświadamianie dzieciom oraz ich rodzicom, jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz aktywność sportowa, uczestniczą w zmienianiu świadomości społecznej. Jednym z zadań projektu jest promocja podejmowanych działań wśród uczniów całej szkoły. W dniu 14 marca przedszkolaki przedstawiły prezentację podjętych działań w etapie zimowym wszystkim uczniom, nauczycielom i swoim rodzicom. Najważniejsze przesłanie tego etapu programu związane było ze sztuką picia wody, miało uświadomić dzieciom potrzebę picia wody i zapoznać dzieci ze znaczeniem wody dla organizmu. Dzieci podczas spotkania ze wszystkimi uczniami, nauczycielami i rodzicami przeprowadziły kampanię na rzecz picia wody wykorzystując przygotowane plakaty, a w ramach promocji jedzenia owoców i warzyw, przebrane za warzywa przedstawiły inscenizację wiersza Jana Brzechwy „Na straganie. Przedszkolaki w pięknych strojach warzyw przygotowanych przez rodziców wystąpiły w inscenizacji, zachęcając wszystkich do zjadania warzyw. A następnie poprzez przygotowane w tym celu plakaty, dzieci wskazywały na konieczność picia wody, trzymając butelki z wodą. Na zakończenie spotkania częstując wszystkich, przekonywali do konieczności jej codziennego spożywania.  

zobacz zdjęcia


 

„Dobre maniery- znam, stosuję” - konkurs

 

       W dniach od 11 do 18 marca 2016 roku w Szkole Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Uboczu odbył się szkolny projekt edukacyjny „Dobre maniery- znam, stosuję”W konkursie wzięły udział: klasa IV, V i VI. Nadrzędnym celem konkursu było kształtowanie świadomości uczniów na temat wpływu dobrych manier na jakość kontaktów z innymi ludźmi, wyposażenie uczniów w wiedzę umożliwiającą zachowanie zgodnie z zasadami savoir- vivre oraz kształtowanie umiejętności pracy w grupie.

 

            Podczas Tygodnia Dobrych Manier klasy IV, V i VI miały za zadanie przygotować gazetkę tematyczną w klasach na temat kulturalnego zachowania, skonstruować hasło lub rymowankę promujące dobre maniery oraz plakat przedstawiający zasady savoir- vivre. W klasach przeprowadzono także lekcje wychowawcze poświęcone dobrym manierom, a w głównym korytarzu Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Uboczu powstała kolorowa gazetka tematyczna poświęcona kulturalnemu zachowaniu się przez uczniów.

 

Finał konkursu odbył się 18 marca 2016 r. w auli szkolnej.

 

W jury konkursu zasiadły:

 

Pani Maria Swatkowska – nauczyciel matematyki,

 

Pani Janina Hryniewiecka – nauczyciel języka polskiego,

 

Pani Bogusława Łopąg- samodzielny referent.

 

Konkurs rozpoczął się krótkim wykładem na temat kultury przez uczennice klasy V: Karoliny Bogdziewicz oraz Karoliny Koman. Następnie uczniowie przeszli do części konkursowej. Każda z klas zaprezentowała przygotowane hasła lub rymowanki oraz plakaty na temat dobrych manier. Gazetki tematyczne w klasach zostały ocenione przez Jury dzień wcześniej. Po zaprezentowaniu projektów każda z drużyn miała za zadanie jak najszybciej ułożyć puzzle z hasłem „Dziękuję”. Ostatnim zadaniem konkursowym było rozwiązanie testu na temat wiedzy o codziennych zasadach savoir- vivre. Ocenie podlegało także zachowanie uczniów podczas finału. Uczniowie wykonywali powierzone im zadania z widocznym zadowoleniem, a najbardziej przypadło im do gustu czytanie rymowanek, które rozbawiło do łez zarówno grono pedagogiczne jak i innych słuchaczy. Konkurs rozwijał zainteresowania uczniów, motywował ich do dalszej pracy, a jednocześnie był dobrą zabawą dla uczestników. Podczas podsumowania punktów przez Jury czas oczekujących umilił Szkolny Zespół Taneczny swoim 5 minutowym występem.

 

Po przekazaniu wyników przez Jury werdykt brzmiał następująco:

 

I miejsce - zajęła klasa V,

 

II miejsce – zajęła klasa IV,

 

III miejsce – zajęła klasa VI.

 

Zawodnicy wszystkich drużyn otrzymali dyplomy wręczone przez Panią Dyrektor Annę Pląskowską oraz słodkie upominki. Konkurs zakończył się przemówieniem Pani Dyrektor na temat dobrych manier i kulturalnego zachowania uczniów.

 

        Organizatorką konkursu była Pani Monika Maciejko.

galeria zdjęć


WIOSNA W POEZJI I MUZYCE - SPOTKANIE Z POEZJĄ

 

W ramach prac aktywu bibliotecznego uczniowie klasy V i VI zaprezentowali montaż słowno -muzyczny poświęcony motywom wiosny w poezji i muzyce. Zaprezentowano wiersze o tematyce wiosennej oraz fragmenty utworów muzycznych, których motywem przewodnim jest wiosna. W trakcie spotkania uczniowie usłyszeli też najpopularniejsze przysłowia polskie o wiośnie, wzięli udział w krótkim Quizie muzycznym, odgadywali tytuły lub kompozytorów zaprezentowanych utworów muzycznych.

galeria zdjęć


 

CYRK OBIMBOLANDO

 

8 kwietnia 2016r. w naszej szkole gościł Cyrk Obimbolando. Artyści cyrkowi zaprezentowali bardzo wesoły i ciekawy program. Wśród atrakcji pokazanych przez cyrkowców znalazły się m.in. niezwykłe akrobacje, żonglerka , gimnastyka artystyczna z hula –hop.  Udział  pieska i węża  w przedstawieniu dodatkowo uatrakcyjnił występ. Dzieci podziwiały sztukę cyrkową i miały możliwość czynnego i aktywnego w niej udziału. Na występach nie zabrakło również wesołego clowna, który zabawiał publiczność. Artyści cyrkowi zaprezentowali niespotykaną siłę, sprawność i spryt. Była wspaniała zabawa i dużo śmiechu. Najodważniejsi mogli dotknąć węża.  Za swój występ artyści zostali nagrodzeni gromkimi oklaskami.

galeria zdjęć


BIEG W RZĄSINACH

13.04.2016r. witaliśmy wiosnę biegiem podczas Ogólnopolskiego Biegu Przełajowego w Rząsinach „Powitanie Wiosny”, zorganizowanego  przez U.K.S. ATLETA Rząsiny, Szkołę Podstawową im. Ks. Alojsa Andrickiego w Rzasinach, Mieszkańców wsi Rząsiny oraz współorganizatora   Dolnośląskie Zrzeszenie LZS we Wrocławiu i  Starostwo Powiatowe we Lwówku Śląskim.

Na starcie stanęło 224 zawodników z czego 46 z  naszej szkoły. Jesteśmy dumni, ponieważ udało nam się zdobyć 2 złote medale,  2 srebrne   i 2 brązowe. Największy sukces  uzyskaliśmy w kategorii przedszkolaków. Na podium stanęły trzy dziewczynki;          I miejsce zajęła Baszak Martyna, II miejsce Karaczun Sara, III miejsce Siedlecka Aurelia .      W  kategorii chłopców  2008   - II miejsce zajął Piotr Barszczewski z kl.II, w kategorii dziewczynek 2008 - I miejsce zajęła Julia Zwierzańska, w kategorii chłopców 2007 –            II miejsce zajął Oskar Kurczewski.

Gratulujemy sportowcom i życzymy dalszych sukcesów. 

galeria zdjęć

 

„Nasza szkolna misja – niska emisja”

 

Dnia 25 kwietnia 2016 roku zorganizowano w naszej szkole Dzień Ziemi po ww. hasłem. Po powitaniu wszystkich uczestników przez organizatorkę dnia –Alicję Celejowską, Daria Sieradzka przedstawiła hasło  dnia, cele oraz wyjaśniła znaczenie „niskiej emisji”.

 

Po zapoznaniu się z tak ważnym zagadnieniem, a zarówno olbrzymim problemem obejrzano inscenizację pt. „Królewna Przyroda i siedmiu krasnoludków” wykonaną przez uczniów uczęszczających na koło przyrodnicze pod kierunkiem Alicji Celejowskiej.  Przekazem przedstawienia była segregacja śmieci oraz dbanie o czyste środowisko.

 

Następnie klasy IV-VI brały udział w Szkolnym Konkursie Przyrodniczo – Ekologicznym.           

 I miejsce zdobył Alan Kuś z klasy IV, II miejsce Mateusz Szostak z klasy VI, III miejsce Julia Wrona z klasy V.

 

Atrakcją dnia był występ słynnych modelek szkolnych w pokazie „Śmieciowa Moda”.  Najciekawsze stroje zaprezentowały dziewczynki,  zdobywając kolejne pozycje: I miejsce  Ola i Dominika z  oddziału przedszkolnego. II miejsce Wiktoria Gawlak z klasy V,  III miejsce Aurelia Siedlecka  z oddziału przedszkolnego. Tej wiosny dominowały stroje papierowo – foliowe.

 

Po pokazie obejrzano prezentację  Lasów Państwowych na temat zakazu wypalania traw oraz  Matusza Szostaka  na temat oszczędzania energii i  problemu niskiej emisji .

 

Po krótkiej przerwie odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas I-III. I miejsce zajął Michał Radewka z klasy I, II miejsce zajęła klasa II, III miejsce Szymon Szymutko. Dzieci  recytowały wiersze związane z tematyką dnia. Wyróżnienia otrzymali: Halinka Ciszek , Filip Majchrowski  i Maja Radkiewicz z klasy I, Seweryn Jeziorny z klasy III.

 

Następnie odbył się przemarsz ulicą wiejską z hasłami ekologicznymi promującymi ekologiczny styl życia.

 

Dzień Ziemi 2016 zakończyliśmy ogniskiem z pieczeniem kiełbasek,  turniejem piłkarskim i zabawami na placu szkolnym.

 

Cały dzień zaplanowano  szczegółowo różnorodnymi zadaniami, tak ,że nie było w ogóle czasu na nudy.

 

Pomimo niesprzyjającej pogody zadania i cele zostały zrealizowane i osiągnięte, a uczniowie zadowoleni. 

galeria zdjęć


ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

 

225 Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczciliśmy udziałem Pocztu Sztandarowego w uroczystościach gminnych oraz uroczystym apelem. Uczniowie klas II i III przygotowali informacje dotyczące Święta Majowego i piosenkę „Witaj Majowa Jutrzenko”. Uczniowie klasy VI przygotowali prezentację o wydarzeniach historycznych z tego okresu. 

galeria zdjęć

 

Pomagamy zwierzakom

Przez ponad dwa  tygodnie ( od 11-30 kwietnia2016r.) trwała zbiórka  rzeczy dla zwierząt  ze schroniska w Przylasku.  Udało nam się zebrać 54,540 kg pokarmu, 2 smycze i 3 miski. Najwięcej pokarmu zgromadziły klasy wychowawczyni Alicji Celejowskiej - klasa I - 11,455 kg i klasa  IV 27,185 kg. Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za włączenie się w akcję i dobre serce.

 

149 rocznica urodzin Władysława Stanisława Reymonta  w Uboczu

 

9 maja 2016r.Społeczność Szkolna Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Uboczu uczciła 149 urodziny patrona szkoły od 2000r. , laureata Nagrody Nobla za powieść „ Chłopi” -Władysława Stanisława Reymonta .Uroczysty apel z udziałem  pocztu sztandarowego szkoły rozpoczął się od śpiewu hymnu państwowego. Następnie wszyscy wysłuchali informacji na temat życia i twórczości patrona szkoły,  a uczennice klas IV-V przeczytały fragmenty epopei chłopskiej z akompaniamentem  Vivaldiego  „Cztery pory roku” oraz śpiewały piosenkę „W moim ogródeczku”. Śpiew  „Roty” i przemówienie pani dyrektor szkoły mgr Anny Pląskowskiej zakończyły uroczystość przygotowaną przez nauczycielkę języka polskiego mgr Janinę Hryniewiecką.

galeria zdjęć


 

Zdrowie, jedno mam, bardzo o nie dbam!!!

         W dniu 17 maja 2016 roku w Szkole Podstawowej im. W. S. Reymonta w Uboczu odbył się „Dzień Kultury Zdrowotnej. Stop agresji, przemocy i uzależnieniom!”. Realizacja przebiegu Dnia Kultury Zdrowotnej miała na celu kształtowanie zdrowego stylu życia wśród całej społeczności szkolnej, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie własne i innych oraz rozwijanie świadomości prozdrowotnej uczniów. Uczniom poszczególnych klas nieco wcześniej przydzielone zostały zadania związane z tematyką kultury zdrowotnej. Uczniowie wraz z wychowawcami pracowali nad przydzielonymi zadaniami, aby zaprezentować ich realizację właśnie podczas Dnia Kultury Zdrowotnej.

  • Klasa 0 przygotowała i zaprezentowała efekty realizacji wiosennego etapu programu „Aktywnie po zdrowie” związanego ze zdrowym odżywianiem zgodnie z założeniami piramidy zdrowia. 
  • Klasa I zaprezentowała wiersze o tematyce zdrowotnej.
  • Klasa II przedstawiła i omówiła wykonane przez siebie prace plastyczne na temat higieny osobistej.
  • Klasa III przedstawiła prace na temat aktywności ruchowej i zaproponowała zabawy, które można wykorzystać podczas aktywnych przerw.
  • Klasa IV zaprezentowała Kodeks Kultury Zdrowotnej oraz przedstawiła scenkę na temat powstrzymywania przemocy w szkole.
  • Klasa V zaprezentowała plakat promujący zdrowy styl życia bez używek oraz przedstawiła scenkę na temat powstrzymywania przemocy na ulicy.
  • Klasa VI zaprezentowała plakat promujący życie bez agresji oraz przedstawiła scenkę na temat prawidłowej reakcji w sytuacji możliwości skorzystania z używek.

Kolejne prezentacje klas promowały zdrowy styl życia, nawyki i zachowania pozytywnie wpływające na zdrowie własne i innych, a jednocześnie zachęcały do unikania czynników szkodliwych dla zdrowia. Ukazały, jakie elementy składają się na kulturę zdrowotną, czyli dbanie o higienę osobistą, zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, unikanie czynników szkodliwych dla zdrowia oraz odpowiednie podejście do życia.

Prezentacje klas podlegały ocenie jury. Podczas oczekiwania na werdykt jury, swój występ zaprezentowała grupa taneczna składająca się z uczennic klasy V, który promował formę aktywności ruchowej, a w inscenizacji ruchowej do piosenki „Myj zęby” wystąpiły przedszkolaki. W ocenie jury klasa IV zdobyła najwięcej punktów prezentując realizację swojego zadania. Toteż uczniowie tej klasy zostali nagrodzeni zdrowymi słodyczami.

Na zakończenie spotkania przedszkolaki poczęstowały wszystkich zgromadzonych przygotowanymi przez siebie kolorowymi, pachnącymi i zdrowymi kanapkami.

      Dzień Kultury Zdrowotnej został zorganizowany przez panią Monikę Maciejko i panią Danutę Sieradzką.

 

galeria


POLSKIE PRZYSŁOWIA – SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY

 

Konkurs, którego założeniem było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych oraz motywowanie do czytania uczniów klas starszych, odbył się pod hasłem „ Przysłowia są mądrością narodu”. Dzieci rywalizowały ze sobą wykonując kolejno zadania, które miały na celu sprawdzić znajomość polskich przysłów. Uczniowie pracowali w zespołach klasowych. Panie w jury na bieżąco sprawdzały prace uczniów. Wszyscy pracowali z dużym zaangażowaniem. Miejsce I przypadło w udziale uczniom z klasy V, na miejscu II znalazła się klasa VI i na miejscu III klasa IV. Konkurs przygotowała i przeprowadziła Maria Swatkowska.  

galeria zdjęć

 

Dzień Dziecka

1 czerwca 2016r. odbył się w naszej placówce szkolny Dzień Dziecka. Jak przystało na ten radosny dzień, nie było zajęć lekcyjnych lecz różne zabawy, konkursy i rozgrywki sportowe.  Po powitaniu dzieci i  przybyłych rodziców oraz złożeniu życzeń przez Panią dyrektor Annę Pląskowską odbył się SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY „JAKA TO LEKTURA?”

W ramach działań związanych z przystąpieniem naszej szkoły do rządowego programu „Książki naszych marzeń” uczniowie uczestniczyli w szkolnym konkursie czytelniczym dla klas IV-VI . Pani Janina Hryniewiecka i Pani Alicja Celejowska odczytywały wybrane fragmenty lektur. Zadaniem klas było odgadnięcie tytułów książek. Gratulujemy uczniom klasy V, którzy okazali się najlepsi zajmując I miejsce. Konkurs przygotowała i przeprowadziła Maria Swatkowska. zobacz zdjęcia

 

Bardzo ważnym momentem było oficjalne otwarcie placu zabaw dla dzieci przez Pana Burmistrza Olgierda Poniźnika i Panią  sołtys Emilię Szymutko. Uczniowie  pięknie podziękowali  wierszami wszystkim osobom zaangażowanym, a szczególne podziękowania otrzymał Pan Zygmunt Boszko, który od początku do końca sumiennie pracował. zobacz zdjęcia

 

Głównym punktem obchodów Dnia Dziecka  była akcja profilaktyczna pod hasłem „Decyzja należy do Ciebie”. Starsi czytali młodszym utwory dotyczące zdrowia. Uczniowie klas IV – VI odgrywali scenki dramowe tematycznie związane z profilaktyką i zdrowym trybem życia. W grupach 3-4 osobowych wykonali prace plastyczne, które zostały ocenione przez komisję. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie: Mateusz Bigaj - kl.VI, Marceli Chomontowski – kl.V, Jakub Koćmirowski – kl.IV. Ich praca dotyczyła szkodliwości zażywania narkotyków i dopalaczy. Nagrody dla uczestników konkursów zakupione zostały z funduszy otrzymanych od MGOPS w Gryfowie Śląskim. Serdecznie dziękujemy. Organizatorką tej akcji była Alicja Kuźniarz.

Odbył się również konkurs pt. „Dobre maniery zna każdy maluch”. W konkursie wzięły udział cztery zespoły, a w tym: oddział przedszkolny, klasa 1, klasa 2 oraz klasa 3. Nadrzędnym celem konkursu była nauka skutecznego funkcjonowania w społeczeństwie poprzez znajomość i wykorzystywanie dobrych manier w różnych sytuacjach.

Podczas konkursu podopieczni z klas 0, 1, 2 i 3 mieli za zadanie przedstawić wcześniej przygotowane hasła, piosenki, prace tematyczne oraz scenki. Oddział przedszkolny był zobowiązany do przygotowania „Kodeksu dobrego kolegi” w formie rysunku oraz wierszyk lub piosenkę na temat kulturalnego zachowania. Uczniowie z klasy 1 również byli proszeni o przygotowanie „Kodeksu dobrego kolegi” w formie pisemnej oraz scenkę zatytułowaną: „Grzeczny maluch w sklepie”. Podopieczni z klasy 2 mieli za zadanie przygotować „Kodeks grzecznego syna/ córki ” oraz scenkę związaną z poprawnym zachowaniem się w restauracji. Klasa 3 miała za zadanie przygotowanie „Kodeksu dobrego zawodnika sportowego” oraz wierszyk pt. „Dobry wnuczek”.

Wszystkie drużyny wywiązały się z zadania znakomicie. Prezentację klas oceniała specjalnie powołana komisja w składzie: Pani Ewa Majchrowska, Pani Alicja Jaworska oraz Pani Bogusława Łopąg. Starsze klasy IV, V i VI także oceniały młodszych kolegów przydzielając drużynom punkty jednorazowo od 1 do 5. Po podsumowaniu wyników przez Jury 1 miejsce zajął oddział przedszkolny. Zwycięzcy otrzymali symboliczne nagrody.

Organizatorem konkursu była Pani Monika Maciejko.

Cały dzień był pełen  zabaw i wrażeń. Wszyscy świetnie się bawili i nikt się nie nudził , no może z małymi wyjątkami (dwie osoby).  zobacz zdjęcia

Ogromne podziękowania Panu Burmistrzowi Olgierdowi Poniźnikowi za niespodzianki dla dzieci, Panu Edwardowi Ciupie za słodycze, rodzicom za upieczenie dla dzieci ciasta, Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Ubocze za kiełbaski, Radzie Rodziców za napoje i lody oraz  Paniom  Bogusławie Łopąg, Ewie Majchrowskiej, Iwonie Karaczun za poświęcenie swojego czasu  i pieczenie dla dzieci kiełbasek na grillu.


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Jak co roku w naszej szkole uczniowie I klasy byli pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej. Przedstawienie dla nich przygotowały uczennice z klasy V należące do aktywu bibliotecznego. Pierwszaki pięknie odgadywały zagadki dotyczące czytelnictwa. Wspólnie z bibliotekarką udekorowały planszę upamiętniającą Pasowanie na czytelnika. Po tych zajęciach Dyrektor Szkoły Anna Pląskowska dokonała uroczystego pasowania, a młodzi czytelnicy otrzymali dyplom i upominki. Po pasowaniu wszyscy mogli już jako pełnoprawni czytelnicy wypożyczyć książki. 

 

galeria zdjęć